croi

mieszanki cukiernicze

Kompozycja gotowych mieszanek ciast, począwszy od mieszanek babki, biszkoptu, poprzez ciasto biszkoptowo – tłuszczowe i  makarony. Produkty te charakteryzują się wyśmienitym smakiem i niezapomnianym zapachem.  Posiadają stabilną i równą strukturę.

MIESZANKI BABEK:

Mieszanka babki wielkopolskiej  - gotowa mieszanka na delikatne ciasta piaskowe.

Mieszanka babki czekoladowej – gotowa mieszanka na babkę o smaku czekoladowym z kawałkami czekolady.

Mieszanka babki cytrynowej – gotowa mieszanka do wypieku aromatycznych babek i ciast o smaku cytrynowym.

Mieszanka babki karmel latte – mieszanka do wypieku pysznych babek w smaku karmelowo mlecznym. Doskonała również do delikatnych ciast deserowych.

Mieszanka babki pomarańczowej – gotowa mieszanka z kawałkami kandyzowanych pomarańczy do wypieku aromatycznych babek i ciast o smaku pomarańczowym.

KREM BUDYNIOWY:

Krem  budyniowy - krem budyniowy do produkcji na zimno, do zapiekania i mrożenia.

MIESZANKI BISZKOPTOWE:

Mieszanka biszkoptowa  - mieszanka ciasta biszkoptowego przeznaczona do wypieków spodów do tortów, rolad i innych wyrobów na bazie biszkoptowej.

Mieszanka biszkoptu kakaowego – gotowa mieszanka ciasta biszkoptowego o smaku czekoladowym.

Koncentrat ciasta biszkoptowego – mocno waniliowy koncentrat do rolady i na spody.

MUFFINY:

Muffina o smaku śmietanowo waniliowym – doskonale smakująca mieszanka o delikatnym miękiszu do ciastek sztukowych typ muffina, cupcake. Unosi owoce i nadzienia.

Muffina o smaku czekoladowym – aromatyczna, o głębokim smaku mieszanka dla muffin i cupcake. Unosi owoce i nadzienia.

CIASTA BISZKOPTOWO TŁUSZCZOWE:

Jogurtowe – idealna mieszanka ciasta biszkoptowo- tłuszczowego do wszelkiego rodzaju ciast. Po wypieku posiada miękki, delikatny miękisz, unosi owoce.

Czekoladowe -  idealna mieszanka ciasta biszkoptowo – tłuszczowego do wszelkiego rodzaju ciast. Po wypieku posiada miękki, delikatny miękisz, unosi owoce.

Czekoladowy aksamit – delikatna mieszanka ciasta czekoladowego z prawdziwą czekoladą, wytrawna, pełna w smaku a zarazem delikatna, przeznaczona pod blaty deserowe. Doskonała jakość. Uczta dla smakoszy czekolad!

BROWNIE – mocno czekoladowe, ciężkie, doskonałe z orzechami i rodzynkami i GLASSA

CIASTO KRUCHE:

Ciasto kruche – mieszanka na podstawowe ciasto kruche, do wykorzystania na tarty, ciastka kruche, mazurki, spody, ciastka sztukowe, karbowane, wyciskane. Ciasto do wielokrotnego zagniatania, elastyczne, nie zaciąga się.

MIX MACARONS

Makarony białe i kolorowe – mieszanka na finezyjne, kolorowe ciasteczka, pochodzenia francuskiego. Charakteryzują się delikatną, kruchą konsystencją z orzechów migdałowych, a na smaku zyskują dzięki aksamitnej, kremowej masie. Nowoczesne w formie, idealne na różne imprezy okolicznościowe.   

MIESZANKA PIERNIKOWA:

Mieszanka piernikowa – doskonała mieszanka ciasta piernikowego o wyraźnym korzennym smaku i zapachu; długo utrzymująca świeżość; doskonała do klasycznego piernika przekładanego powidłem i z chrupiącą czekoladą. Inne zastosowania  mieszanki –pierniczki sztukowe, muffiny piernikowe, blaty korzenno – piernikowe i babki.