jablko ósemka w syropie na str www 2

Nowości

Za-fferano prezentuje nowości!

Zapraszamy do zapoznania się z nowymi produktami, które pojawiły się w naszym portfolio: Aromaty alkoholowe, Owoce w puszkach, Fruitbinder, Czekoladowy aksamit, Jabłko Frytka 100 %, Jabłko kostka 100%, Jabłko ósemka w syropie,  Mieszanka piernikowa, 

AROMATY ALKOHOLOWE - nawet 90% etanolu. Smaki:  wanilia, cytryna, migdał, rum, śmietanka. 

OWOCE W PUSZKACH – Brzoskwinie połówki 2,65 l, 4,25 l, Brzoskwinie kostka regularna 4250 g oraz nieregularna 4100g , Gruszki połówki w syropie  850 ml, 3100 g, Mandarynki  312 ml, 2,65 l

FRUITBINDER – Skoncentrowany najwyższej jakości zagęstnik do owoców, soków, mas, kremów, musów, farszy, sosów, itp.. Jest odpowiedni do przyrządzania owoców w żelu, do obsypywania owoców mrożonych w celu zawiązania ich soków w żel itp.

Brak zawartości cukru czyni go uniwersalnym zagęstnikiem w branży cukierniczej, lodziarskiej, gastronomicznej.

Wiąże już na zimno, jest odporny na mrożenie i za zapiekanie.

CZEKOLADOWY AKSAMIT: mieszanka ciasta czekoladowego z prawdziwą czekoladą, mocno wytrawna, pełna w smaku a zarazem delikatna. Doskonała jakość. Wyśmienicie nadaje się do ciast deserowych. Uczta dla smakoszy czekolad!

JABŁKO FRYTKA  100 % – bardzo wysoka zawartość owoców w produkcie w  kształcie frytki - powyżej 100% bez żelu.

JABŁKO KOSTKA 100% BEZ ŻELU: doskonały produkt dla szarlotek i jabłeczników o wyjątkowym smaku i aromacie. Dodatkowa zaleta to bardzo wysoka zawartość owoców w produkcie – powyżej 100% bez żelu.

JABŁKO ÓSEMKA W SYROPIE: Jabłko ósemka w syropie to produkt stosowany do dekoracji lub wewnątrz ciast drożdżowych, biszkoptowych, biszkoptowo-tłuszczowych, kruchych, francuskich i półfrancuskich, stosowanych w formie bezpośredniej przed lub po wypieku, gofrów, deserów.

MIESZANKA PIERNIKOWA:  pachnąca przyprawami, korzenna, puszysta i o wilgotnym miękiszu z szerokim zastosowaniem recepturowym. Doskonała na ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA w TWOJEJ CUKIERNI!

ZA-FFERANO-we kompozycje:

Klasyczny piernik z powidłami śliwkowymi lub dżemem pomarańczowym oblany GLASSA czekoladową

Korzenno-orzechowa Kostka Bożonarodzeniowa

Delikatna i puszysta Muffina z pomarańczą

Pierniczki sztukowe z powidłami i GLASSA czekoladowa

Korzenna babka z polewą marcepanową, wzbogacona kandyzowanymi owocami